السلام علیک یا ابا عبد الله

تقارن محرم شمسی و قمری

بالأخره اتفاق افتاد.
بالأخره چرخش سال قمری که ۱۰روز کمتر از سال شمسی دارد، کار خودش را کرد تا امسال، این اتفاق ناب و کم‌نظیر بیفتد.
امسال عاشورای قمری با عاشورای شمسی منطبق شده، یعنی ۱۰محرم که سالروز عاشورا در تقویم قمری است با ۲۱مهر که سالروز عاشورا در تقویم شمسی است، یکی شده‌اند.
واقعه‌ی عاشورا، دهم محرم سال۶۱ هجری قمری برابر با ۲۱مهر سال۵۹ شمسی روی داده است. با این اوصاف، تمام اوقات شرعی، حرکت ماه و خورشید عاشورای امسال با عاشورای آن سال یکی است و احوالات جوی و دمای هوا هم، تقریبا با دمای عاشورای۶۱ تطبیق دارد.
طبق پیش‌بینی‌های هواشناسی، دمای هوای عاشورای امسال کربلا، ۳۷درجه سانتی‌گراد، بدون ابر و بسیار گرم و داغ است که می‌توان با تقریب دقیقی آن را به روز واقعه بسط داد. با توجه به تطبیق دقیق اوقات شرعی عاشورای امسال بر عاشورای آن سال، می‌توانیم ساعت‌به‌ساعت امسال، ماجرای عاشورا را دنبال کنیم.
اذان صبح به وقت کربلا ساعت۴:۴۵ است؛ یعنی در این ساعت، امام حسین(علیه السلام) بعد از خواندن نماز صبح سپاهش را مرتب کرد. ۶:۰۶، طلوع آفتاب به وقت کربلاست ساعتی که امام و تعدادی از یارانش برای سپاه کوفه سخنرانی کرد. از ساعت هشت تا ۱۰صبح جنگ‌های گروهی انجام شد و در تیراندازی، هزار تیرانداز به سپاه امام، ۵۰ یار امام، شهید شدند. اذان ظهر کربلا۱۱:۵۰ خواهد بود که در آن هنگام، امام حسین(علیه السلام) به نماز ایستاد.
نبردهای تن‌به‌تن تا ساعت یک‌ونیم بعدازظهر ادامه یافته. طبق مشاهدات مقاتل، ساعت تقریبی وداع آخر حدود دو بعدازظهر بوده و شهادت، حدود یک ساعت بعد، روی داده. ساعت چهار بعدازظهر هم آتش زدن خیمه‌ها و غارت حرم امام حسین(علیه السلام) انجام شده. اذان مغرب هم ۱۰دقیقه به شش عصر است، ساعتی که شام‌غریبان آغاز شده است.
امسال نه‌تنها عاشورا که تمام وقایع مرتبط با قیام امام حسین(علیه السلام) هم با روز شمسی‌شان در آن زمان، منطبق‌اند؛ مثلا ۱۵رجب، مرگ معاویه و آغاز خلافت یزید برابر با چهارم اردیبهشت؛ سوم شعبان، ورود امام حسین(علیه السلام) به مکه برابر با ۲۱اردیبهشت؛ هشت‌ذی‌حجه، شهادت مسلم‌بن‌عقیل و آغاز حرکت امام حسین(علیه السلام) از مکه به کربلا برابر با ۲۰شهریور؛ دوم محرم، ورود کاروان امام حسین(علیه السلام) به کربلا مصادف با ۱۲مهر؛ اول صفر، ورود کاروان اسرا به شام برابر با ۱۱آبان و ۲۰صفر، اربعین مصادف با ۳۰آبان.
امسال سال عجیبی است.
سالی که می‌توان گام‌به‌گام و روزبه‌روز شمسی و قمری در مسیر کاروان عاشورا پیش رفت و وقایع را ملموس‌تر از همیشه خواند و حس کرد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید