شيخ از صفوان جمّال روايت كرده است كه امام صادق عليه السّلام به من فرمود: كسانى را كه پيرامون تو هستند، به روزه شعبان وادار كن.
گفتم: فدايت شوم، مگر در فضيلت آن چيزى مى بينى؟

فرمودند: آرى رسول خدا صلى اللّه عليه و آله هرگاه هلال شعبان را میديدند، به منادى دستور می داد تا در مدينه ندا كنند: اى اهل مدينه، من از جانب رسول خدا صلى اللّه عليه و آله به سوى شما ارسال شده ام، آن حضرت مى فرمايد: آگاه باشيد كه شعبان ماه من است، خدا رحمت كند كسى را، كه مرا در ماه من يارى كند، يعنى روزه بدارد ، سپس امام صادق عليه السّلام چنين فرمودند: امير المؤمنين عليه السّلام مى فرمودند: از هنگامیكه شنيدم منادى رسول خدا صلى اللّه عليه و آله در شعبان ندا داد، روزه شعبان از من فوت نشد و تا زمانی كه زنده هستم به خواست خدا از من فوت نخواهد شد.
پس مى فرمود: روزه دو ماه شعبان و رمضان مايه توبه و آمرزش خداست.
اسماعيل بن عبد الخالق روايت كرده: نزد امام صادق عليه السّلام بودم، ذكر روزه شعبان به ميان آمد، حضرت فرمودند: فضيلت روزه شعبان چنين و چنان است، تا جايى كه انسان مرتكب قتل حرام مى شود، پس چنانچه شعبان را روزه بدارد اين روزه به او سود مى رساند، و به خواست خدا آمرزيده مى شود! 

بعضی از اعمال مشترک این ماه:

اوّل: هر روز هفتاد مرتبه بگوید: «أًستَغفِرُاللهَ وَ أَسأَلُهُ التَّوبَهَ»

دوم: هر روز هفتاد مرتبه بخواند: «أَستَغفِرُاللهَ الَّذی لا إِلهَ إِلاّ هُوَ الرَّحمنُ‌ الرَّحیمُ الحَی القَیومُ وَ أَتُوبُ إِلَیهِ». در بعضی روایات «الحی القَیومُ» پیش از «الرَّحمنُ الرَّحیمُ» است، و عمل به هر دو خوب است. و از روایات استفاده می‌شود، که بهترین دعاها و ذکرها در این ماه استغفار است، و هر که در هر روز این ماه هفتاد مرتبه استغفار کند، مانند این است که در ماه‌های دیگر هفتاد هزار مرتبه استغفار نماید.

سوّم: در این ماه صدقه بدهد،‌ گرچه نصف دانة خرمایی باشد، تا حق‌تعالی بدن او را بر آتش دوزخ حرام کند. از امام صادق(علیه السلام) نقل شده است که از وجود مبارک ایشان دربارة فضیلت روزة رجب سؤال کردند؟ فرمود: چرا از روزه شعبان غافل هستید؟ راوی عرض کرد: یابنَ رسول‌الله کسی که یک روز از شعبان را روزه بدارد، چه ثوابی دارد؟ فرمودند: به خدا سوگند بهشت پاداش آن است، عرض کرد یابنَ رسول‌الله بهترین اعمال در این ماه چیست؟ فرمود: صدقه و استغفار، هر که در ماه شعبان صدقه دهد حق‌تعالی آن را رشد و نموّ دهد همان‌گونه که یکی از شما بچّه شترش را رشد می‌دهد، تا آن که در قیامت، در حالی که به اندازة کوه احد شده باشد به صاحبش باز گردد.

چهارم: در تمام این ماه هزار مرتبه بگوید: «لا إِلهَ إِلَّا اللهُ، وَ لا نَعْبُدُ إِلّا إیاهٌ مٌخْلِصینَ لَهُ الدّینَ وَ لَوْ کَرِهَ الْمُشْرِکُونَ؛ معبودی جز خدا نیست، و نپرستیم جز او را، در حالی که دین را برای او خالص کردیم، گرچه مشرکان را خوش نیاید».این ذکر پاداش بسیاری دارد، از جمله اینکه در نامة عملش عبادت هزار ساله بنویسند.

پنجم: در هر پنجشنبة این ماه دو رکعت نماز بجا آورد، در هر رکعت پس از سورة «حَمْد» صد مرتبه «قُلْ هُوَ اللهُ أَحَدٌ» خوانده و بعد از سلام نماز صد مرتبه صلوات بفرستد، تا حق‌تعالی هر حاجتی که در امر دین و دنیا دارد روا کند، و نیز روزة هر پنجشنبه این ماه فضیلت بسیار دارد. روایت شده است که در هر پنجشنبة ماه شعبان آسمانها را زینت می‌کنند، پس ملائکه عرض می‌کنند، خداوندا! روزه‌داران این روز را بیامرز، و دعای آنان را اجابت فرما. در خبر نبوی است: هر که روز دوشنبه و پنجشنبة شعبان را روزه بدارد، حق‌تعالی بیست حاجت از حوایج دنیا، و بیست حاجت از حوایج آخرت او را برآورد.

ششم: در این ماه بسیار صلوات فرستد.

منبع: مفاتیح الجنان ترجمه حجت الاسلام والمسلمین حسین انصاریان

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید