سخت گیری در اسلام ممنوع

آیه

یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا لاتُحَرِّمُوا طَیِّباتِ ما أَحَلَّ اللّهُ لَکُمْ وَ لاتَعْتَدُوا إِنَّ اللّهَ لایُحِبُّ الْمُعْتَدینَ(مائده ۸۷)

ترجمه

اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد! چيزهاى پاكيزه را كه خداوند براى شما حلال كرده است، حرام نكنيد! و از حدّ، تجاوز ننماييد! زيرا خداوند متجاوزان را دوست نمی ‏دارد.

شان نزول

روزی پیامبر(صلی الله علیه وآله) درباره قیامت و وضع مردم در آن بیاناتی فرمودند ، این بیانات مردم را تکان داد ، به دنبال آن جمعی تصمیم گرفتند ، لذتها و راحتی های دنیا را بر خود حرام کنند و به جای آن به عبادت پردازند .
امیر مؤمنان علی(علیه السلام) سوگند یاد کرد که شب ها کمتر بخوابد و مشغول عبادت باشد .
«بلال» سوگند یاد کرد که همه روز ، روزه باشد .
«عثمان بن مظعون» قسم یاد کرد که آمیزش جنسی را با همسر خویش ترک گوید و به عبادت پردازد .
روزی همسر «عثمان بن مظعون» نزد «عایشه» آمد ، عایشه از وضع او متعجب شد و گفت : چرا به خودت نمی رسی 
در پاسخ گفت : برای چه به خودم برسم ؟ همسرم مدتی است که مرا ترک کرده و رهبانیت پیش گرفته . 
این سخن به گوش پیامبر(صلی الله علیه وآله)رسید ، فرمان داد همه مسلمانان به مسجد آمدند ، حضرت بر بالای منبر رفتند و فرمودند :
چرا بعضی از شما چیزهای پاکیزه را بر خود حرام کرده اید؟
من سنّت خود را برای شما می گویم هر کس از آن روی گرداند از من نیست ، من قسمتی از شب را می خوابم ، با همسرانم آمیزش دارم و همه روزها را روزه نمی گیرم .
من هرگز به شما دستور نمی دهم که مانند راهبه های مسیحی ترک دنیا کنید زیرا این گونه مسائل در آئین من نیست ، رهبانیت امت من در جهاد است (اگر می خواهید ترک دنیا گوئید چه بهتر که در راه سازنده ای همچون جهاد باشد . . . ) .
بر خود سخت نگیرید ، زیرا جمعی از پیشینیان شما بر اثر سخت گرفتن بر خود ، هلاک شدند . 
آنها که سوگند یاد کرده بودند این امور را ترک کنند ، برخاستند و عرض کردند : ای پیامبر ! ما در این راه سوگند یاد کرده ایم وظیفه ما چیست؟

در این هنگام آیات فوق و چند آیه بعد از آن نازل شد و فرمود خداوند شما را به خاطر سوگندهایی که خورده اید مواخذه نمی کند

‼️یک نکته

سوگندی که «عثمان بن مظعون» خورده بود چون منافات با حق همسرش داشت مشروع نبود .
ولی در مورد سوگند حضرت علی(علیه السلام) درباره عبادت شبانه ، امر مباح و مجازی بود ، اگر چه از آیات استفاده می شود که بهتر این بود که چنین کاری به طور مستمر ادامه پیدا نکند .

البته این موضوع هیچ منافاتی با مقام عصمت حضرت علی(علیه السلام) ندارد ، چنان که نظیر آن را درباره پیامبر(صلی الله علیه وآله) نیز در سوره «تحریم»آمده " یا أَیُّهَا النَّبِیُّ لِمَ تُحَرِّمُ ما أَحَلَّ اللّهُ لَکَ تَبْتَغی مَرْضاتَ أَزْواجِکَ 

«ای پیغمبر ! چرا پاره ای از اموری که بر تو حلال است را به خاطر رضایت همسرانت بر خود حرام می کنی»؟

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید