آیه

إِنَّ اللَّهَ لا يَسْتَحْيي‏ أَنْ يَضْرِبَ مَثَلاً ما بَعُوضَةً فَما فَوْقَها فَأَمَّا الَّذينَ آمَنُوا فَيَعْلَمُونَ أَنَّهُ الْحَقُّ مِنْ رَبِّهِمْ وَ أَمَّا الَّذينَ كَفَرُوا فَيَقُولُونَ ما ذا أَرادَ اللَّهُ بِهذا مَثَلاً يُضِلُّ بِهِ كَثيراً وَ يَهْدي بِهِ كَثيراً وَ ما يُضِلُّ بِهِ إِلاَّ الْفاسِقينَ (۲۶-بقره)

ترجمه

خداوند شرم ندارد که (برای هدایت مردم) به پشه یا بالاتر از آن مثال بزند . پس کسانی که ایمان آورده‌اند می‌دانند که این مثالها از جانب خدا و بجاست، ولی کافران می‌گویند: «خدا از این مثال چه قصدی داشته است؟» [خدا] بسیاری را با این مثالها گمراه، و بسیاری را با آن هدایت می‌کند، و جز فاسقان را با آن گمراه نمی‌کند».

تفسیر روایی

امام صادق علیه‌السلام درباره آفرینش این حیوان کوچک فرمودند: «خداوند مثل به پشه می‌زند و با اینکه از نظر جسم بسیار کوچک است، از نظر ساختمان همان دستگاههایی را دارد که بزرگترین حیوانات (خشکی) یعنی «فیل» دارا است، بعلاوه دو عضو دیگر (شاخکها و بالها) در وجود پشه است که فیل فاقد آن هست.

توضیح

خداوند می‌خواهد با این مثال ظرافت آفرینش را برای مؤمنان بیان کند، تدبر در این موجود به ظاهر ضعیف، که خداوند آن را شبیه فیل آفریده انسان را متوجه آفریدگار آن می‌سازد.
خرطومی همانند خرطوم فیل دارد که تو خالی است این خرطوم همانند سرنگ با نیروی مغناطیسی مخصوص خود خون را به خود جذب می‌کند، نیروی جذب و دفع و هضم به آن عطا کرده. دست و پا و گوش مناسب به وی مرحمت فرموده، بال داده تا در طلب غذا پرواز نماید، به او الهام نموده که غذای مناسب خود را انتخاب کند به قدری حساس است که به صرف بالا رفتن دست احساس خطر می‌نماید و فرار می‌کند در عین ناتوانی بزرگترین حیوان را عاجز می‌کند

از اینجا می‌توانیم بفهمیم که افراد مؤمن و کسانی که به قرآن ایمان آورده‌اند روی مثالهای آن نیز تدبر می‌کنند، و می‌دانند هر مثالی به جا و دارای اسرار مخصوصی است. ولی افراد لجوج حاضر نبودند در این مثالها تدبر کنند. لذا زبان به اعتراض می‌گشودند و می‌گفتند: این مثالها از جانب خدا نیست، زیرا در آن اسراری یافت نمی‌شود، و اساساً خدا برای چه این مثالها را می‌زند؟ مقصود از هدایت و ضلالت چیست؟ «وما یضل به الاّ الفاسقین».

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید