maede

خداوند متعال را شاكريم كه اين بار نيز به ما توفيق داد تا بتوانيم از محضر يكي ديگر از اخترهاي تابناك آسمان قرآن كريم كسب فيض نماييم . سوره‌اي كه در هنگام نزول ، هفتاد هزار ملك با آن نازل شدند . (1)
ضمن عرض ارادت خالصانه به محضر اين وجود ملكوتي ، از ايشان خواهشمنديم خود را براي خوانندگان ما معرفي فرمايند ؟
- من مائده پنجمين سوره از قرآن كريم هستم ، 120 آيه دارم و در مدينه‌ي منوره بر پيامبر اسلام( صلي الله عليه واله وسلم) نازل شده‌ام .
لطف فرموده در مورد مضمون آيات خود كمي براي ما صحبت كنيد ؟
- من آخرين سوره‌اي هستم كه بر رسول خدا صلي الله عليه واله و سلم نازل شده‌ام و در مجموع، آيات من نسبت به يك پيمان شكني مهم هشدار مي‌دهد . مهمترين آيات من به مسئله‌ي ولايت و رهبري بعد از پيامبر ، رد عقيده تثليت ، مسائل مربوط به قيامت و بازخواست از انبياء در مورد امت‌هايشان و نيز وفاي به پيمانها و عدالت اجتماعي اشاره مي‌كند و بخشي از آيات من نيز به احكام فقهي ( مانند : وضو ، تيمم ... ) پرداخته است .

افضل اوقات تلاوت شما چه زماني است ؟
- طبق فرمايش امام محمد باقر(عليه‌السلام) روز پنجشنبه ، ايشان فرمودند : هركس سوره مائده را هر پنجشنبه بخواند ، ايمانش به گناه آلوده نگشته و هرگز به خدا مشرك نمي شود (2)

در سومين آيه‌ي شما اشاره به روزي شده كه خداوند در آن دينش را كامل و نعمتش را تمام نموده است لطفاً بفرمايد منظور كدام روز است ؟
- اين آيه‌ي شريفه كه مايه افتخار من است در روز هجدهم ذي‌الحجه پس از آن كه نبي مكرم اسلام (صلي الله عليه واله و سلم) اميرالمومنين را بر خلافت و ولايت منصوب فرمود، نازل شد . خود پيامبر اكرم در ارتباط با اين روز شريف فرمودند : روز غدير خم بالاترين عيد امت من است . و آن روزي است كه خداوند متعال مرا امر كرد ، برادرم علي بن ابيطالب عليه‌السلام را منصوب نمايم تا رهبر امت من باشد كه پس از من به وسيله او راه هدايت را بيابند آن روزي است كه خداوند دين را كامل گردانيد نعمت را بر امتم تمام فرمود و از اينكه اسلام دين آنان باشد خوشنود گشت . (3)

خواهشمنديم يكي از خاطرات خود را از هنگام نزول آيات نقل فرماييد.
-روزي از روزها ، سائلي وارد مسجد شد و از مردم تقاضاي كمك نمود ، ولي كسي چيزي به او نداد ، سائل دست خود را بسوي آسمان بلند كرد و گفت : خدايا تو شاهد باش كه من در مسجد رسول تو تقاضاي كمك كردم ولي كسي چيزي به من نداد. در همين حال حضرت علي (عليه‌السلام) كه در حال ركوع بود با انگشت كوچك دست راست خود اشاره كرد ، سائل نزديك آمد و انگشتر را از دست حضرت بيرون آورد . هنگامي كه پيامبر اكرم(صلي الله عليه واله و سلم) از اين جريان مطلع شد ، دست به سوي آسمان بلند كرد و فرمود : خداوندا ، برادرم موسي از تو تقاضا كرد كه روح را وسيع گرداني،كارها را بر او آسان سازي و گره از زبان او بگشايي تا مردم گفتارش را درك كنند و نيز درخواست كرد برادرش هارون را وزير و ياورش قرار دهي . خداوندا ، من محمد پيامبر و برگزيده توأم، سينه‌ام را گشاده كن و كارها را بر من آسان ساز . از خاندانم علي را وزير من گردان تا به وسيله‌ي او پشتم قوي و محكم گردد . هنوز دعاي رسول خدا(صلي الله عليه واله و سلم) پايان نيافته بود كه جبرئيل نازل شد و به پيامبر گفت ، بخوان (4) :

«‌ إِنَّمَا وَلِيُّكُمُ اللّهُ وَرَسُولُهُ وَالَّذِينَ آمَنُواْ الَّذِينَ يُقِيمُونَ الصَّلاَةَ وَيُؤْتُونَ الزَّكَاةَ وَهُمْ رَاكِعُونَ» (5)

سرپرست و ولىّ شما، تنها خداست و پيامبر او و آنها که ايمان آورده ‏اند؛ همانها که نماز را برپا می ‏دارند، و در حال رکوع، زکات می ‏دهند.

دوست داشتيم تذكري هم از زبان شما بشنويم ؟
- يا ايها الذين امنوا اتقوا الله و ابتغوا اليه الوسيله وجاهدوا في سبيله لعلكم تفلحون
اي كسانيكه كه ايمان آورده‌ايد ، تقوي پيشه كنيد و وسيله‌اي براي تقرب به او بجوييد و در راه او بكوشيد باشد كه رستگار شويد .

مي‌فرماييد براي نزديك شدن به خدا وسيله بجوييم ، چه وسيله‌اي ما را به خداي متعال نزديك مي‌كند در حالي كه خدا از رگ گردن به ما نزديك‌تر است ؟
- اين امر خود پروردگار است همان پروردگاري كه از رگ گردن به شما نزديكتر است ، خود مي‌فرمايد به سوي من وسيله بجوئيد و در فرمان او چون و چرا جايز نيست . اما اين كه اين وسيله چيست را از زبان رسول اكرم بشنويد ، رسول اكرم (صلي الله عليه واله و سلم) مي‌فرمايند: خداي عزو وجل فرموده است، اي بندگان من آيا چنين نيست كه بسا كسي حاجات بزرگي از شما مي‌خواهد و شما حوائج او را بر نمي‌آوريد مگر اين كه شفيع قرار دهد كسي را كه محبوب‌ترين مردم نزد شما است ؛ آنگاه حاجات او را به احترام آن شفيع بر مي‌آوريد ؟

حال آگاه باشيد و بدانيد كه گرامي‌ترين خلق وافضل آنان نزد من ، محمد (صلي الله عليه واله و سلم) است و برادر وي علي(عليه‌السلام) و امامان پس از او (عليهم‌السلام ) كه وسيله‌هاي- مردم - به سوي من هستند .
اينك توجه، هر كس حاجتي دارد و نفعي را طالب است ، و يا آن كه دچار حادثه‌اي بس صعب و زيانبار گشته و رفع آن را خواهان است بايد مرا به محمد(صلي الله عليه واله و سلم) و آل طاهرينش بخواند تا به نيكوترين وجه حاجات او را بر آورم . (6)

در اين لحظات پاياني از حضرتعالي طلب دعاي خير مي‌نماييم .

- رَبَّنَا آمَنَّا فَاكْتُبْنَا مَعَ الشَّاهِدِينَ(7)
«پروردگارا! ايمان آورديم؛ پس ما را با شاهدان مقرر بدار. »

پی نوشت ها

1.نورالثقلين 582 ، روايت 4
2. بحارالانوار 92/273 روايت به نقل از ثواب الاعمال و تفسير عياشي
3. بحارالانوار ج 37 ص 109
4. تفير نمونه ج 4 ص 422 و 421 شأن نزول آيه 55
5.سوره مائده / 55
6.بحارالانوار ج 94 / ص 22
7.سوره مائده / 83

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید