anam

سپاس و ستايش خداوند يكتا را كه توفيقي ديگر نصيبمان نمود تا در حضور سوره‌اي نوراني از قرآن كريم باشيم .

ضمن عرض ارادت خالصانه به محضر اين وجود ملكوتي ، از ايشان خواهشمنديم خود را براي خوانندگان ما معرفي نمايند :
- من انعام ، ششمين سوره از قرآن كريم هستم ، 165 آيه دارم و در مكه معظمه يك‌جا و با تشريفات خاصي نازل شده‌ام . به فرمان حضرت حق هفتاد هزار فرشته با تسبيح و تكبير و تهليل مرا تا محضر رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم همراهي كردند . (1)
خواهشمنديم در مورد مضمون كلي آيات خود برايمان صحبت كنيد ؟
- پيام اصلي آيات من دعوت به اصول سه‌گانه توحيد ، نبوت و معاد است ولي بيش از همه روي مسأله يگانه پرستي و مبارزه با شرك و بت‌پرستي دور مي‌زند به طوري كه در قسمت مهمي از آيات من روي سخن به مشركان و بت‌پرستان است و به همين جهت گاهي رشته بحث به اعمال ، كردار و بدعتهاي مشركان مي‌كشد .
لطف نموده و گوشه‌اي از فضايل تلاوت خود را براي خوانندگان ما بيان كنيد ؟
- همين قدر بدانيد كه اسم اعظم الهي در هفتاد جاي من ذكر شده ، به همين جهت امام صادق عليه‌السلام پس از امر به تعظيم و بزرگداشت من فرمودند : اگر مردم بدانند كه در قرائت سوره‌ي انعام چه فضائلي وجود دارد هرگز تلاوت آن را ترك نخواهند كرد . (2) اين نكته را هم اضافه كنم ، هفتاد هزار فرشته‌اي كه هنگام نزول مرا همراهي مي‌كردند ، براي قاري من تا روز قيامت تسبيح مي‌گويند . (3)
آيا زمان خاصي براي تلاوت شما توصيه شده است ؟
- كسي كه سوره انعام را هر شب بخواند ، در قيامت در امان خواهد بود و هرگز دوزخ را با چشم نخواهد ديد . (4)
خواهشمنديم يكي از خاطرات خود را از هنگام نزول آيات برايمان نقل كنيد ؟
- روزي وليد بن مغيره كه از سران معروف بت‌پرستان بود و به اصطلاح مغز متفكر آنها محسوب مي‌شد به پيامبر گفت : اگر نبوت بر حق باشد ، من به احراز اين مقام از تو سزاوارترم ، چرا كه هم از تو بزرگترم و هم ثروت و دارايي بيشتري دارم . (5) خداوند در آيه صدو بيست و چهارم من در پاسخ به اين گفتار جاهلانه چنين فرمود :
« وَإِذَا جَاءتْهُمْ آيَةٌ قَالُواْ لَن نُّؤْمِنَ حَتَّى نُؤْتَى مِثْلَ مَا أُوتِيَ رُسُلُ اللّهِ اللّهُ أَعْلَمُ حَيْثُ يَجْعَلُ رِسَالَتَهُ سَيُصِيبُ الَّذِينَ أَجْرَمُواْ صَغَارٌ عِندَ اللّهِ وَعَذَابٌ شَدِيدٌ بِمَا كَانُواْ يَمْكُرُونَ »
و هنگامى که آيه‏اى براى آنها بيايد، می ‏گويند: ما هرگز ايمان نمی ‏آوريم ، مگر اين‌که همانند چيزى که به پيامبران خود داده شده ، به ما هم داده شود . خداوند آگاه‌تر است که رسالت خويش را کجا قرار دهد ! بزودى کسانى که مرتکب گناه شدند در مقابل مکر و نيرنگى که می ‏کردند ، در پيشگاه خدا گرفتار حقارت و عذاب شديد خواهند شد .
در آيه يكصد و بيست و پنجم شما ، خداوند متعال فرموده است : هرکس را که خدا بخواهد هدايت کند ، سينه‌ي او را براى اسلام ، گشاده مى‌سازد و آن کس را که بخواهد گمراه سازد ، سينه‌اش را آن چنان تنگ مي‌كند كه گويا مي‌خواهد به آسمان ، بالا برود . بفرماييد اين آيه‌ي شريفه به چه معناست ؟
- خوب به خاطر دارم كه روزي ، فردي همين سؤال را از پيامبر اكرم صلي الله عليه و آله و سلم پرسيد . ايشان در پاسخ فرمودند : شرح صدر نوري است كه خداوند در قلب مؤمن مي‌اندازد و در نتيجه سينه‌ي او باز و گشاده مي‌گردد . (6)
امام رضا عليه‌السلام نيز در تفسير همين آيه مي‌فرمايند : هر كه را خدا بخواهد در دنيا به سوي ايمان و در آخرت به بهشت و دار كرامت ، هدايت فرمايد ، به او شرح صدر عطا مي‌كند تا نسبت به آفريدگار خود وثوق و اطمينان پيدا كند و تسليم محض شود و قلبش مطمئن گردد و هر كه را بخواهد در حالت گمراهي واگذارد و از بهشت محروم نمايد ، او را رها مي‌كند تا در گناه و نافرماني غوطه‌ور شده و شك كند و در عقايدش مضطرب شود به طوري كه از شدت طغيان و سركشي مي‌خواهد به آسمان پرواز كند . (7)
در پايان دوست داريم تذكري هم از زبان شما بشنويم .
- « وَذَرُواْ ظَاهِرَ الإِثْمِ وَبَاطِنَهُ إِنَّ الَّذِينَ يَكْسِبُونَ الإِثْمَ سَيُجْزَوْنَ بِمَا كَانُواْ يَقْتَرِفُونَ »
گناهان آشکار و پنهان را رها کنيد زيرا کسانى که گناه می ‏کنند ، بزودى در برابر آنچه مرتکب می ‏شوند مجازات خواهند شد.
از اين كه ما را در محضر خود پذيرفتيد بسيار سپاسگزاريم ، اميدواريم در عالم آخرت ما را مشمول شفاعت خود قرار دهيد . 

پی نوشت ها

• بحارالانور 92/274 روايت 1 به نقل از تفسير قمي
• بحارالانور 92/275 روايت 6 به نقل از تفسير عياشي – اصول كافي ، كتاب فضل القرآن ، باب فضل القرآن ، روايت 12 - نورالثقلين 1/696 روايت 1 تا 3
• بحارالانور 92/274 روايت 1 به نقل از تفسير قمي
• نورالثفلين 1 / 696 روايت 1 به نقل از ثواب الاعمال
• تفسير نمونه ذيل آيه 124
• مجمع البيان 4/363
• عيون اخبارالرضا عليه‌السلام ج1 ، حديت 27 ص 131

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید