سپاس خداوندی را که از هر سپاسگزاری بی نیاز است و تنها اوست که قلبهای متلاطم ما را به پرتو منور قرآن هدایت و به ساحل آرامش حقیقت رهنمون می نماید . این بار نیز در حضور پربرکت یکی دیگر از گل های معطر قرآن هستیم . از ایشان خواهشمندیم خود را برای ما معرفی نمایند تا به عطر خوش ایشان ، روح و جانمان را مصفا سازیم .
من قـصـص ، بیست و هفتمین سوره ی قرآن کریم هستم ، دارای هشتاد و هشت آیه و سوره ای مکی می باشم .
- تقاضامندیم متمسکین به قرآن را از ثواب تلاوت خود مطلع فرمایید :
رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و آله و سلم در این باره فرموده اند : هر کس سوره ی قصص را تلاوت نماید ، به عدد کسانی که به موسی علیه السلام ایمان آورده اند به او اجر و حسنه عطا می شود .1

- آیا برای تلاوت آیات نورانی شما زمان خاصی هم توصیه شده است ؟
آری ، صادق آل محمد علیه السلام می فرمایند : هر کس در شب جمعه سه طس (شعرا،نمل ، قصص) را بخواند ، از اولیاء و دوستان خدا باشد و در حفظ و حراست الهی است . در دنیا فقر و بدحالی به او نرسد و در آخرت آن قدر از بهشت به او بدهند که راضی شود .2

- لطفاً قدری در مورد محتوای آیات خود توضیح دهید :
آیات من در یک بخش شامل داستان حضرت موسی ، قوم بنی اسرائیل و فرعونیان می شود و در بخش دیگر به داستان قارون ، فردی ثروتمند و متکبر می پردازد که سرانجام سرنوشتی هم چون سرنوشت فرعون پیدا کرد .
و البته در این میان موضوعات ارزنده ای از جمله توحید ، معاد ، اهمیت قرآن ، وضع حال مشرکان در قیامت و ... نیز بیان شده است .

- در پنجمین آیه ی شما آمده است : « وَنُرِيدُ أَن نَّمُنَّ عَلَى الَّذِينَ اسْتُضْعِفُوا فِي الْأَرْضِ وَنَجْعَلَهُمْ أَئِمَّةً وَنَجْعَلَهُمُ الْوَارِثِينَ » لطف فرموده ، بفرمایید منظور از مستضعفین چه کسانی هستند و مقصود آیه چیست ؟
حضرت امام صادق علیه السلام می فرمایند : روزی امیرالمؤمنین ، امام حسن و امام حسین علیهم السلام به حضور پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم رسیدند . آن حضرت با حال تأثر رو به آنها نمود و فرمود: به خدا سوگند شما بعد از من مستضعفون می باشید .
سپس شخصی رو به امام صادق علیه السلام عرض کرد : ای مولای من منظور از مستضعفون چیست ؟ ایشان فرمودند : مقصود نبی خدا صلی الله علیه و آله و سلم آن است که آنها ائمه و پیشوای خلایق هستند و این آیه را تلاوت نمودند و فرمودند : مفهوم و مضمون این آیه تا روز قیامت در خاندان رسالت باقی است. 3
هم چنین گوهر امامت در ذیل این آیه و آیه بعد « وَنُمَكِّنَ لَهُمْ فِي الْأَرْضِ وَنُرِي فِرْعَوْنَ وَهَامَانَ وَجُنُودَهُمَا مِنْهُم مَّا كَانُوا يَحْذَرُونَ » می فرمایند : منظور از فرعون و هامان دو نفر از ستمکاران قریش هستند که خداوند در موقع ظهور قائم آل محمد صلی الله علیه و آله و سلم آنها را به دنیا بر می گرداند تا کیفر و انتقام ظلمی که به اهل بیت پیامبر علیهم السلام نموده اند از ایشان بگیرد و کلمه ی «منهم» در آیه اشاره به ائمه و آل محمد علیهم السلام می باشد که از قتل و عذاب دشمنان دین در رنج بودند و اگر منظور از آن اشاره به موسی بود باید چنین گفته می شد :
« و نری فرعون و هامان و جنود هما منه ما کانوا یحذرون »4

- بر ما منت گذارده ، و شأن نزول یکی از آیات روح بخش خود را بیان نمایید :
به خاطر دارم زمانی را که پیامبر به قصد هجرت از مکه به سوی مدینه حرکت کرد. وقتی که به سرزمین جحفه که فاصله ی چندان زیادی با مکه نداشت ، رسید به یاد وطنش افتاد ، همان شهری که حرم امن خداست و خانه ی کعبه که قلب و جان رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم با آن پیوند ناگسستنی داشت ، در آن جا قرار داشت . ناگهان آثار این شوق که با تأثر و اندوه آمیخته بود در چهره ی مبارکش نمایان گشت . در آن هنگام پیک وحی خدا ، جبرئیل نازل شد و از حضرت پرسید : آیا به راستی به شهر و زادگاهت اشتیاق داری ؟ ایشان فرمودند: آری. جبرئیل عرض کرد، خداوند این پیام را برای تو فرستاده است :
« إِنَّ الَّذِي فَرَضَ عَلَيْكَ الْقُرْآنَ لَرَادُّكَ إِلَى مَعَادٍ »
« آن کس که قرآن را بر تو واجب نموده است ، محققاً تو را به سرزمین اصلی ات باز می گرداند .»5
و البته به یاد داریم که این وعده ی بزرگ خدا سرانجام تحقق یافت و پیامبر اسلام پیروزمندانه با ارتشی نیرومند و قدرت و عظمت فراوان به مکه بازگشت و حرم امن خدا بدون جنگ و خونریزی به او تسلیم شد . بنابراین این آیه یکی از پیشگوییهای اعجاز آمیز قرآن است که چنین خبری را به طور قطع و بدون هیچ قید و شرطی بیان کرده و بعد از مدت کوتاهی این خبر تحقق یافت .6

- منتظر شنیدن یکی از توصیه های راه گشای شما هستیم :
« وَابْتَغِ فِيمَا آتَاكَ اللَّهُ الدَّارَ الْآخِرَةَ وَلَا تَنسَ نَصِيبَكَ مِنَ الدُّنْيَا وَأَحْسِن كَمَا أَحْسَنَ اللَّهُ إِلَيْكَ وَلَا تَبْغِ الْفَسَادَ فِي الْأَرْضِ إِنَّ اللَّهَ لَا يُحِبُّ الْمُفْسِدِينَ »7
« و در آن چه خداوند به تو داده خانه ی آخرت را بطلب و سهم خود را از دنیا فراموش مکن و نیکی کن همان گونه که خدا به تو نیکی کرده و در روی زمین در جستجوی فساد مباش ، زیرا خداوند فساد انگیزان را دوست ندارد .»

- در انتها با قدردانی فراوان از محضر با عظمت شما التماس دعای خیر از زبان پر گوهر شما را داریم :
« رَبِّ نَجِّنِي مِنَ الْقَوْمِ الظَّالِمِينَ ، پروردگارا مرا از شر مردم ستمکار رهایی بخش »8

پی نوشت ها

1- تفسیر جامع ج 5 ص 187
2- بحارالانوار 92/286 باب 51
3- تفسیر جامع ج 5 ص 152
4- تفسیر جامع ج 5 ص 15
5- سوره قصص / آیه 85
6- تفسیر نمونه ج 16 ص 185
7- سوره قصص / آیه 77
8- سوره قصص / آیه 21

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید