قسمت اول (دانلود )
خدا و آفرینش
توحید جوهره اسلام است؛ این لغت به معنای یکتایی خداوند بکار می رود ولی باید دید چرا برای کافران وجود خدا همیشه یک مسئله بوده است.
برای کسانی که به خداوند ایمان دارند ماهیت اصلی او یک مسئله اساسی است و اینکه انسان و خدا چه ارتباطی با یکدیگر دارند.
در حقیقت انسان های موحد نیز همواره به دنبال یافتن پاسخی برای این پرسش خود هستند که معنای دقیق یکتایی و توحید چیست.
مجموعه مستند «حقیقت» به دنبال جواب دادن به اینگونه سوالات از طریق بررسی موضوعاتی همچون خلقت و آثار و نشانه های خداوند بر روی زمین است.
همچنین با برخی کارشناسان دینی و مذهبی در این زمینه مصاحبه هایی صورت می گیرد

قسمت دوم (دانلود )
چه کسی جهان را مدیریت می کند
(توحید به عنوان جوهره دین مبین اسلام در سطحی عمیق تر به معنای آن است که هیچ قدرت یا تاثیری در جهان نیست مگر اینکه توسط خداوند ایجاد و هدایت شود.

بدون علم و اجازه او هیچ خلقتی شکل نمی گیرد ولی سوال اینجاست که عملکرد خداوند در جهان چگونه است و اگر همه چیز توسط او هدایت می شود چگونه امکان اختیار برای انسان وجود دارد؟

از خداوند در همه ادیان ابراهیمی به عنوان پادشاه خلقت یاد می شود؛ در قرآن کریم از واژه «الملک القدوس» یعنی پادشاه مقدس استفاده شده است.

پادشاهی خداوند بدان معناست که هر چه در این جهان است فقط و فقط به دستور او عمل می کند.

مجموعه مستند «حقیقت» به دنبال یافتن پاسخی برای پرسش ها و سوالاتی است که در طول تاریخ در ذهن بسیاری از انسان ها شکل گرفته اند.

قسمت سوم (دانلود )

توحید یعنی چه؟

داستان توحید به خلقت یا یکتایی خدا محدود نمی‌شود، جنبه دیگری از توحید آن است که باید به خدای یکتا ایمان بیاوریم و فقط او را پرستش کنیم.
اما هدف از پرستش چیست و چرا باید خدایی را بپرستیم که سودی از این امر نمی‌برد و دیگر اینکه چرا پرستش چیزی در کنار خدا، بزرگ‌ترین اشتباه یعنی شرک است؟
انسان موجودی پرستشگر است و نمی‌تواند از پرستش دست بردارد؛ اگر خدای یگانه را نپرستیم چیزهای دیگری مانند نظرات، خواسته‌ها و آرزوهایمان را پرستش خواهیم کرد.
مجموعه مستند "حقیقت" درصدد پاسخگویی به این سوالات از طریق بررسی ادیان ابراهیمی و همچنین مصاحبه با کارشناسان مذهبی و دینی است.

قسمت چهارم (دانلود )

خلقت
زندگی انسان ها بر روی زمین یکی از بزرگ ترین رموز خلقت است، اینکه چگونه انسان بر روی زمین ظاهر شده و آیا انسان ها ادامه یک فرآیند طولانی تکامل هستند و اگر اینگونه است، داستان آدم و حوا در قرآن و دیگر کتاب های آسمانی چگونه توضیح داده می شود؟ نظر قرآن در مورد تکامل چیست و اگر آدم و حوا در باغ بهشتی آفریده شده اند، آن باغ کجاست و چگونه از آنجا خارج شده اند؟ آیا اگر تئوری گناه اصلی صحیح است همه انسان ها آن را به همراه دارند؟ اینها سوالات فراوانی است که در مورد خلقت انسان به ذهن می رسد و بشر در طول تاریخ برای رسیدن به پاسخ آنها تلاش زیادی کرده است. قرآن به ما می گوید فرآیند خلقت آسمان ها و زمین در ۶ روز تکمیل شد؛ باید دید این سخن به چه معناست زیرا وقتی خلقت آغاز شده، خورشید و زمینی وجود نداشته که روز و شب معنا یابند. چهارمین قسمت از مستند «حقیقت» در پی یافتن جوابی برای این پرسش ها و هزاران سوال دیگری است که ذهن انسان ها را به خود مشغول کرده اند. در این مسیر مصاحبه با کارشناسان دینی و مذهبی بخش های مختلف این مستند را تشکیل می دهد

قسمت پنجم (دانلود )

عدل الهی

 «آیا خدا عادل است؟» این سوالی است که شاید در ظاهر پوچ و بیهوده به نظر برسد ولی مستند حقیقت در پنجمین قسمت به دنبال یافتن جوابی برای آن به طوری که همه انسان ها را قانع کند است.
ذهن عاقل هر انسان با ایمانی به یک خدای عادل اعتقاد دارد ولی اگر این سوال با مفهوم دانش ابدی و جهان شمول خداوند ترکیب شود، مسائل کمی پیچیده خواهند شد.
معمولا سرنوشت و جبر دو نتیجه ای هستند که از دانش ابدی خداوند ناشی می شوند، ولی آیا این امر به معنای از پیش تعیین شدن همه چیزهاست و در این صورت چطور انسان ها به خاطر کارهایی که انجام می دهند بازخواست خواهند شد؟
هیچ شکی نیست که دانش الهی به یک زمان خاص اختصاص ندارد بلکه او همه چیز را قبل و بعد از آفرینش می داند.
خدا می داند که بندگانش در این دنیا چه خواهند کرد و در واقع دانش او به بهشتی یا دوزخی شدن انسان ها هم تعلق می گیرد؛ این موضوعات در برنامه امروز مستند مورد بحث قرار خواهند گرفت.

قسمت ششم (دانلود )

مرگ و اتفاقات پس از آن
مجموعه مستند «حقیقت» به دنبال یافتن پاسخی برای پرسش های معرفتی انسان امروز است؛ سوالاتی که کم و بیش در ذهن هر فردی شکل می گیرند ولی به ظاهر جوابی برای آنها وجود ندارد. بعد از تولد، مرگ بزرگ ترین اتفاق زندگی هر فردی است، این اتفاق برای هر شخص تجربه ای بسیار خصوصی است آنقدر که نمی توان آن را با کسی در میان گذاشت. بعد از مرگ، جسم نابود می شود ولی آیا این امر به معنای نابودی کامل یک انسان است؟ اصلا چرا می میریم و فلسفه زندگی موقت انسان ها بر روی زمین چیست؟ آیا دوگانگی روح و جسم حقیقت دارد و روح چگونه جسم را ترک می کند؟ این سوالات و مفاهیمی مانند آنها قرار است در ششمین قسمت مستند حقیقت مورد بحث قرار گیرند و جواب هایی برگرفته از حقایق قرآن و روایات به آنها داده شود. 

قسمت هفتم (دانلود )

 مرگ
مرگ چه نوع تجربه‌ای است؟ این سوالی است که در ذهن بسیاری از افراد وجود دارد ولی پاسخ قانع کننده‌ای برای آن نمی‌یابند.
همچنین بسیاری از مردم به دنبال این حقیقت هستند که بعد از مرگ چه اتفاق می‌افتد،آیا همه مردم تجربه یکسانی از مرگ خواهند داشت؟
آیا مرگ تجربه‌ای دشوار و تلخ یا آرام است و خوب و بد چگونه در آن دنیا خود را نشان می‌دهند.
مجموعه مستند"حقیقت"در هفتمین قسمت به دنبال یافتن جواب‌هایی بر اساس مفاهیم دینی برای این سوالات است.

قسمت هشتم  (دانلود )

روح
بر اساس متون اسلامی روح بعد از مرگ جسم و متلاشی شدن آن به زندگی ادامه می دهد. بر اساس متون مشابه، ارواح در روز رستاخیز دوباره زنده می شوند ولی سوال اینجاست که روح در فاصله زمانی میان مرگ و قیامت کجا می رود؟ آیا آنها زندگی می کنند یا دچار فراموشی می شوند و اگر زنده اند به چه نحوی ادامه حیات می دهند؟ دنیای مردگان به عنوان ترسناک ترین قلمرو توصیف می شود، معمولا حتی فکر کردن به این امر هم وحشتناک است ولی بر اساس متون اسلامی، چیزی که پیش از زنده شدن مجدد اتفاق می افتد یک دنیای اسرار آمیز است. مستند «حقیقت» در هشتمین قسمت به دنبال یافتن جواب هایی بر اساس متون اسلامی به سوالات و شبهات پیرامون دنیای برزخ است

قسمت نهم (دانلود )

عالم برزخ
« بر اساس متون اسلامی روح بعد از مرگ جسم و متلاشی شدن آن به زندگی ادامه می دهد. بر اساس متون مشابه، ارواح در روز رستاخیز دوباره زنده می شوند ولی سوال اینجاست که روح در فاصله زمانی میان مرگ و قیامت کجا می رود؟ آیا آنها زندگی می کنند یا دچار فراموشی می شوند و اگر زنده اند به چه نحوی ادامه حیات می دهند؟ دنیای مردگان به عنوان ترسناک ترین قلمرو توصیف می شود، معمولا حتی فکر کردن به این امر هم وحشتناک است ولی بر اساس متون اسلامی، چیزی که پیش از زنده شدن مجدد اتفاق می افتد یک دنیای اسرار آمیز است. مستند «حقیقت» در هشتمین قسمت به دنبال یافتن جواب هایی بر اساس متون اسلامی به سوالات و شبهات پیرامون دنیای برزخ است

قسمت دهم (دانلود )

قیامت
در عقاید مسیحیت رستاخیز اغلب به بیرون آمدن مسیح از قبر گفته می شود ولی در اسلام، بازگشت ارواح به درون جسم هایشان رستاخیز نامیده می شود که این اتفاق پس از هرج و مرج زیادی در جهان رخ می دهد.
سوال اینجاست که قبل از رستاخیز چه اتفاقی می افتد و ارواح چگونه به جسم هایشان باز می گردند و اجسام چگونه شکل می گیرند؟
مفهوم زمان و مکان در روز رستاخیز چگونه معنا می یابد؟
مفهوم روز قیامت یکی از اصول ادیان ابراهیمی است، روزی که مردگان بر می خیزند و در دادگاه عدل الهی حاضر می شوند؛ قرآن کریم توضیح کاملی در این زمینه ارائه داده و می گوید ارزش واقعی اعمال انسان ها در آن روز توسط پروردگارشان مورد قضاوت قرار می گیرد

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید