سلسله درسهای آشنایی با اسلام

این درس :انسان در اسلام


خداوند در ابتدا انسان را از خاك آفريد هر چند ظاهرا شباهتي با خاك نداشت مانند ميوه ای که از خاک عمل می آید ولی شباهتی با خاک ندارد
او انسان را آزاد آفريد و با نعمتهایی که به او داد او را آزمایش کرد تا انسانهاي خوب از بد شناخته شوند  
او با فرستادن پیامبران راه را به انسان نشان داد به آنها عقل داد تا درباره آنچه پیامبران می گویند فکر کنند و فطرت داد تا خوبی را از بدی باز شناسند
ولی انسانها می توانند هر راهي را كه خواستند انتخاب كنند هر چند در نهایت مسئوليت اعمال آنها با خود آنهاست مانند پزشكي كه مردم را از كشيدن سيگار منع مي كند، ولی اگر كسي سيگار کشید دچار عوارض آن مي شود و اين عوارض مربوط به انتخاب خود اوست.
از نظر اسلام بهترين انسان ها كساني هستند كه اعمال بهتري داشته باشند
خداوند انسان را در مرتبه ای بالاتر از ساير موجودات خلق كرد. از این رو او حق ندارد مقام خود را با انجام كارهاي پست پايين بياورد. چرا كه شرافت هر كس به عمل اوست.
از نظر اسلام ارزش يك انسان به اندازه تمام انسانهاست و این فرموده قرآن است كه : اگر كسي يك انسان را بكشد مانند اين استكه همه انسانها را كشته و اگر انساني را نجات دهد مانند اين است كه همه انسانها را نجات داده است
از نظر اسلام مالك حقیقی تنها خداوند است؛ بنابر این هر آنچه به انسان داده شده به خدا تعلق دارد ، و انسان مالك هيچ چیز نيست؛ مانند خانه ي اجاره اي كه مستاجر از امكانات آن استفاده می كند، اما هیچ گاه مالك آن نمی شود و انسان نیز چون مالک خود نیست حق ندارد به خود آسیب برساند .
انسان موجود ضعيفي است؛ در قرآن كريم سوره اي وجود دارد به نام انسان كه اينگونه آغاز مي شود هل اتي علي الانسان حين من الدهر لم يكن شيئا مذكورا (آيا زماني بر انسان گذشت كه موجود قابل ذكري نبود )
از این رو انسان بايد هميشه به ياد بياورد كه از كجا آمده و از چه چیزی خلق شده .
قرآن کریم می گوید : أَ لَمْ يَكُ نُطْفَةً مِنْ مَنِيٍّ يُمْنى‏ ( آيا او نطفه‏ اى از منى كه در رحم ريخته مى ‏شود نبود؟! )
خداوند این را می گوید تا کسی به خود مغرور نشود  
لقمان حكيم هم در سفارشي به فرزند خود مي گويد : پسرم با غرور و تكبر بر روي زمين راه نرو چون نه مي تواني زمين را با راه رفتن خود بشكافي و نه قامت تو به اندازه كوهها مي رسد . . . .
همچنين مي گويد : پسرم بواسطه غرور به مردم بي اعتنايي مكن چرا كه خداوند انسانهاي متكبر را دوست ندارد
پيامبر اكرم صلي الله عليه و آله مي فرمايند : ای مردم خدای شما یکی و پدر شما یکی است همه فرزند آدم هستيد و آدم از خاک است هر کس از شما پرهیزکارتر است پیش خدا بزرگوارتر است. و هيچ كس بر ديگري برتري ندارد  (نهج الفصاحه حدیث۱۷۳۸)
ما در حالي به اين دنيا آمديم كه چيزي نمي دانستيم و خداوند به ما قدرت فهميدن ، ياد گرفتن و سخن گفتن داد، ما در اين جهان بيهوده آفريده نشده ايم و پس از مرگ براي پاسخگويي به اعمالمان به سوي خدا باز خواهيم گشت(قيامه ۳۶/انشقاق ۶)
 همه ما با تمام شدن مدت زندگيمان در اين دنيا به جهان ديگري به نام برزخ سفر مي كنيم و پس از آن به جهان ديگري به نام آخرت پا مي گذاريم مانند ميوه اي كه آن را در خاك کنند ، پس از مدتي اصل آن ميوه مي پوسد و از بين ميرود ولي دانه آن كه حاوي تمام ويژگيهاي آن ميوه است دوباره رشد مي كند و از زير خاك بيرون مي آيد ، درخت مي شود و ميوه مي دهد  و خدايي كه مي تواند چنين كند قادر است در روز قيامت مردگان را به همین شکل دوباره زنده کند و آنان را از خاك بیرون بیاورد

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید