متن شبهه

من در حيرتم كه چرا در عربستان كه مهداسلام هست ،، حتي يك امامزاده هم وجود ندارد ؟؟؟؟!!!!

ولی در کشور ما که به زور شمشیر مسلمان شده ایم این همه امام زاده هست!!!؟؟؟!!!

امامزاده ها از کجا آمدند؟؟
امامزاده به کسانی اطلاق میشود که از نسل امامان شیعه باشند...
در زمان یورش اعراب به ایران آنها به مناطق زیادی حمله کردند و نواحی گسترده ای از ایران را ویران کردند و به خاک و خون کشیدند...
بخصوص در نواحی گیلان و مازندران ایرانیان مقاومت جانانه ای کردند...
جنگ تا مدت زیادی ادامه داشت تا قسمت های ماورا النهر و خراسان و در این بین از هر دو طرف کشته میشدند...
جالب اینجاست هر گاه از لشگر اعراب فرمانده یا فرماندهانی کشته میشدن اعراب برای آنها مقبره ای میساختند و طبق رسوم اعراب جاهلیت آن مکان را مقدس میشمردند و بعد از فتح منطقه به ایرانیان تحمیل میکردند و چون به اسم اسلام وارد خاک ایران شده بودند این قبور را قبور صحابه رسول الله تفهیم میکردن و ایرانیان را مجبور میکردند که این قبور را مورد عزت و احترام قرار دهند!

دقیقا از این زمان بنیان امامزاده و امامزاده سازی در ایران شروع شد...
برای مثال:
در کجور، حوالی مازندران قبر "مسلم باحلی" هست که این شخص یکی از فرماندهان لشگر اعراب بود که در سراسر مازندران کشتار بیرحمانه ای از ایرانیان رو به اسم خودش در تاریخ ثبت کرده و در طی حمله به گیلان کشته شد و در منطقه کجور مازندران دفن شد و امروزه تعداد زیادی از ایرانیان به زیارت قبر این شخص رفته و از او طلب حاجت و نیاز میکنند!!!

‼️اشکالات شبهه
۱- شبهه کننده در ابتدا در تعریف امام زاده می گوید " امامزاده به کسانی اطلاق میشود که از نسل امامان شیعه باشند ..." ولی در آخر حرف خود را فراموش می کند و یکی از کارگزاران بنی امیه به نام قتیبه بن مسلم باهلی را به عنوان امامزاده معرفی می کند(البته شبهه کننده به اشتباه نام پدر اورا به جای خود او میگوید) که در بانک جامع امام زادگان و بقاع متبرکه ایران نیز نام این مقبره وجود ندارد

۲- قتیبه به طبرستان نرفت بلکه فاتح نواحی شمال شرق ایران بوده و به آمل در ایالت خراسان بزرگ تردد داشت که با آمل طبرستان تفاوت دارد! او در شورش سپاهیان خود کشته شد و در رباط سرهنگ واقع در استان خراسان رضوی دفن شد.

‼️پاسخ شبهه

۱- ایران بارها مورد هجوم ملتهای مختلف قرار گرفته و اگر بنا بود کشتگان مهاجمین احترام شوند، باید زیارتگاههای مختلفی از یونانیان، مغولان، افغانها، انگلیسیها و... داشته باشیم!
۲- تمام امامزادگان موجود، بر اساس اسناد و معیارهای مختلف تاریخی، توسط سازمان اوقاف ثبت شده و دارای شناسنامه و شجره نامه مشخص می باشند. این سازمان از احداث بقعه های بدون اعتبار جلوگیری می کند .
۳- بر خلاف ادعای شبهه کننده در مکه و مدینه امام زادگان بسیاری دفن شده اند و دلیل آنهم واضح است چون بسیاری از اهل بیت علیهم السلام در این دو شهر زندگی میکردند و طبیعتا وقتی فرزندان آنها از دنیا میرفتند آنها را در قبرستانهای همان شهر دفن می کرده اند حالا اگر دولت سعودی قبور این عزیزان را مانند قبرستان بقیع تخریب کرده دلیلی برنبودنشان نیست به عنوان مثال
- قبر ۵ معصوم، یعنی پیامبر اکرم، فاطمه زهراء، امام حسن، امام سجاد، امام باقر و امام صادق علیهم السلام، در شهر مدینه قرار دارد.
- قبر سه فرزند پسر پیامبر اکرم صلوات الله علیه و آله، به نام‌های ابراهیم، قاسم و عبدالله، در مکه قرار دارد.
- قبر دختر بزرگ پیامبر اکرم صلوات الله علیه و آله، به نام زینب، در مدینه است. هم چنین دختران دیگر ایشان مانند رقیه و ام‌کلثوم نیز در قبرستان بقیع، واقع در مدینه مدفون شده‌اند.
- حسن مثنّی، فرزند امام حسن مجتبی علیه السلام؛ به دستور عبدالملك بن مروان (از خلفای اموی) مسموم
گرديده و در ۳۵ سالگی به شهادت رسيد و در نزدیکی قبرستان بقيع مدفون شد.
- قبر اسماعیل فرزند بزرگ امام صادق علیه السلام
- محمد حنفیه فرزند بزرگوار امیرمؤمنان علیه‎السلام
- و قبور هزاران صحابی رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم که همگی در سرزمین حجاز دفن شده اند

۴- قبور امامزادگان، در سرتاسر سرزمین‌های اسلامی، از مصر گرفته تا اردن، از فلسطین و لبنان و سوریه گرفته تا ایران،عراق ، افغانستان، پاکستان و ...، نیز وجود دارد

‼️از اینها گذشته

۱- آنچه که باعث مهاجرت فرزندان ائمه علیهم السلام به ایران زمین می شد عقل، ایمان و شجاعت ایرانیان و نیز محبت آنان به خاندان اهل بیت علیهم السلام بوده که سبب گردیده تا بسیاری از آنها برای تبلیغ ، و بسیاری دیگر برای فرار از شرّ دشمنان، به ایران سفر کنند.
۲- امامزادگان تنها بدلیل نسبتشان با ائمه اطهار(علیهم السلام) احترام نمی شوند، بلکه معنویات، صفات برجسته و کرامات زمان حیات یا پس از مرگ این بزرگواران، دلیل اصلی این ارادت است.
۳- ارادت و احترام مقوله ای قلبی و باطنیست که تابع زور نیست. اگر مردم در زمان حمله اعراب مجبور به احترام به کشتگان آنها بودند باید پس از خروج آنها این مقبره ها را خراب کرده و تا الان به انها احترام نمی گذاشتند نه اینکه هر روز به این مقبره ها رسیدگی کنند و از آنان حاجت بخواهند
۴- امامزادگان، کشتگان فتوحات مسلمانان نیستند! سادات علوی پس از فتح ایران و در چند مرحله وارد کشورمان شدند و هیچ یک در لشکرکشیهای حکام وقت شرکت نداشتند! دلیل اصلی حضور ایشان در ایران، ارادت شیعیان ایران نسبت به ائمه(ع) و خاندانشان بود.

‼️و آخر الامر اینکه
خدشه در بقاع متبرکه مورد احترام که ملجاء مردم و دارای سابقه تاریخی هستند، جهت کمرنگ کردن اعتقادات و ایجاد شبهه انجام می شود . مقایسه مقبره یکی از کارگزاران بنی امیه ، با بیش از ۱۰ هزار امامزاده معتبر و شناسنامه دار، نشان سوء نیت نویسنده است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید