سوال 

چرا امام سجّاد(علیه السلام)، مستقیماً قیام مختار را تأیید نکردند؟!

پاسخ

مختار با این که دل اهل‌بیت و آل‌الله را شاد کرد امّا موقعی که باید به کمک امام مجتبی(علیه السلام) می‌رفت، گفت: من می‌دانم این کوفی‌ها بی‌وفا هستند و اصلاً این جنگ درست نیست.

البته محاسبات مختار درست از کار درآمده و کوکوفیان بی وفایی کردند و امام (علیه السلام)آخر مجبور شدند صلح کنند؛ امّا باید به مختار گفت جناب مختار تو بهتر می‌فهمی یا امام؟!

یعنی واقعاً امام کوفیان را نمی شناخت ؟!

تو باید بگویی: من مطیعم، هرچه شما فرمودید؛ شکست خوردیم، اشکال ندارد؛ پیروز هم شدیم، اشکال ندارد. مهم این است که انسان در رکاب امامش باشد

جناب مختار قرار نیست امام چون منصوب از طرف خدا و موید به نصر اوست در تمامی جنگها پیروز میدان باشد اصلا مگر امام برای پیروزی می جنگد؟
بله ! البته پیروزی فی نفسه خوب است اما اگر هدف از جهاد پیروزی باشد پس کار امام حسین (علیه السلام) از همان اول اشتباه بود چون معلوم بود با این تعداد نفرات هرگز فتحی در کار نخواهد بود
به علاوه اگر امام برای پیروزی رفته بودند نباید عیالشان را با خود می بردند
جناب مختار! جهاد هم مانند بقیه تکالیف دینی برای ادای دین و انجام وظیفه است نه رسیدن به نتیجه
امام خمینی(ره) همیشه یک جمله‌ای داشتند که می‌فرمودند: ما موظّف به تکلیف هستیم، نتیجه مهم نیست. نتیجه هر چه شد، شد. تکلیفم این است که انجام بدهم، حالا می‌خواهم پیروز بشوم، می‌خواهم نشوم!

مختار در اینجا برای خودش اظهار فضل کرد.

لذا شهدای کربلا کجا و مختار هم که شهید شد کجا؟! اصلاً نمی‌شود درجاتشان را قیاس کنیم، زمین تا آسمان تفاوت دارند!
لطفا به این نکته دقّت کنید

می‌دانید دلیل اینکه امام زین‌العابدین(علیه السلام) به محمّد حنفیه گفت: امورات مربوط به قیام مختار به تو می‌سپارم، چیست؟
حضرت می فرمایند :

من دیگر نمی‌خواهم مستقیم به مختار، مطلبی را بگویم. مختار دیگر در حدی نیست که من مستقیم به او دستور بدهم. لذا با این که امام ضمنی به مختار اجازه قیام دادند امّا دیگر مستقیم به او دستور نمی دهند .

بلکه می‌فرمایند: محمّد حنفیه! تو در این امور از طرف ما تام الاختیاری.

معنی حرف امام(علیه السلام) این است که :
تو دیگر قابلیّت آن را نداری که من مستقیم به تو مطلبی را بگوبم، چون آن‌جایی که باید ورود پیدا می‌کردی، نکردی و اظهار فضل و منیّت کردی.

مختار امام حسن(علیه السلام) را تنها گذاشت چون میگفت جنگ ایشان به پیروزی نمیرسد اما شهدای کربلا شب عاشورا با اینکه می دانستند فردا کشته می شوند باز هم امامشان را تنها نگذاشتند چون اینها برای پیروزی نیامده بودند برای اطاعت امر امام آمده بودند ، امام هم برای اطاعت امر خدا آمده بود
مختار اخلاص شهدای کربلا را نداشت

برگرفته از بیانات آیت الله قرهی با اندکی تصرف

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید