وَلَقَدْ عَلِمْتُمُ الَّذِینَ اعْتَدَواْ مِنکُمْ فِی السَّبْتِ فَقُلْنَا لَهُمْ کُونُواْ قِرَدَةً خَاسِئِینَ * فَجَعَلْنَاهَا نَکَالاً لِّمَا بَیْنَ یَدَیْهَا وَمَا خَلْفَهَا وَمَوْعِظَةً لِّلْمُتَّقِینَ
«و کسانی از شما را که در روز شنبه [از فرمان خدا] تجاوز کردند نیک شناختید، پس ایشان را گفتیم: «بوزینگانی طرد شده باشید».
و ما آن [عقوبت] را برای حاضران، و [نسلهای] پس از آن، عبرتی، و برای پرهیزگاران پندی قرار دادیم».

حضرت امام حسن عسکری علیه‌السلام فرمودند: «طایفه‌ای از بنی اسرائیل در کنار دریا سکونت داشتند و موسی ایشان را منع کرده بود که روزهای شنبه صید ماهی کنند، آن‌ها حیله بکار می‌بردند و در کنار دریا حوضهایی درست کرده و راهی از دریا به آن‌ها باز کرده بودند که ماهیان در آنجا داخل و محصور شده و روز شنبه از حوضها نمی‌توانستند خارج شوند و فردای آنروز بدون زحمت صید آن‌ها را می‌گرفتند و می‌گفتند ما روز شنبه صید نکرده‌ایم ولی آن دشمنان خدا دروغ می‌گفتند روزهای شنبه به خدعه ماهی‌ها را از دریا به حوضها رسانیده و روز بعد استفاده می‌نمودند و از این راه ثروت فراوانی بدست آوردند.

خداوند آن‌ها را به شکل بوزینه مسخ نمود. سه روز به همین حال باقی ماندند. سپس خداوند باد و بارانی فرستاد و تمام آن‌ها را به طرف دریا برده و غرق شدند و این بوزینه‌هایی که مشاهده می‌کنید خداوند به شکل آنان خلق نموده و این بوزینه ها از نسل آنان نیستند.
حضرت امام حسن عسکری علیه‌السلام فرمودند: «امام زین العابدین علیه‌السلام فرموده است: خداوند تبارک و تعالی این طایفه را به خاطر مخالفت در صید ماهی به شکل بوزینه مسخ نمود پس چگونه است حال کسانی که هتک حرمت پیغمبرصلی الله علیه و آله و سلم را نموده و اولاد رسول اکرم صلی‌الله‌علیه‌و‌آله را به قتل رسانیدند اگرچه خداوند آن‌ها را در دنیا مسخ ننموده لکن در آخرت ایشان را چند هزار برابر مسخ شدگان عذاب می‌کند.
شخصی حضور آن حضرت عرض کرد: ای پسر رسول خدا! ناصبیها می‌گویند: اگر کشتن امام حسین علیه‌السلام به باطل و غیر حق بود آن حضرت که مهمتر و بزرگتر از ماهی می‌باشد، چرا خداوند به قاتلین او غضب نفرمود و آنان را مسخ نکرد؟.
حضرت فرمود: به ناصبی‌ها بگوئید: جای هیچ شکی نیست که شیطان با نافرمانی و معصیت وکفرش از هر جهت مهم‌تر بوده و به سبب کفر او اقوام زیادی چون قوم نوح و فرعونیان کافر شدند پس چرا خداوند شیطان را هلاک ننمود ولی فرعونیان و قوم نوح را غرق و هلاک نمود و به شیطان مهلت داد؟ حال آنکه قاتلین امام حسین علیه‌السلام با توجه به بزرگی معصیت و کفرشان آن‌ها را مانند شیطان مهلت داد ولی به صید کنندگان که معصیت آن‌ها کوچکتر از قاتلین امام است مهلت نداد و هلاک نمود حکمت خداوند اینطور اقتضا می‌کند که آن‌ها را هلاک و این‌ها را تا مرگ و یا روز قیامت مهلت بدهد».
حضرت فرمودند: اگر صید کنندگان، خداوند را به محمد و آل او علیهم‌السلام قسم می‌دادند که آن‌ها را از نافرمانی و معصیت حفظ نماید البته حفظ می‌فرمود و همچنین آن‌هایی که پند و موعظه می‌کردند اگر خداوند را به آبروی محمد و آل او علیهم‌السلام سؤال می‌نمودند آنان را از معصیت حفظ می‌نمود لکن هیچ یک از آن‌ها متوجه نشدند و بر طبق لوح محفوظ سرنوشت ایشان جاری شد».(۱)

پی نوشتها

۱- تفسیر امام حسن عسکری علیه‌السلام : ص۲۷۰.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید