با عرض سلام
بنده به دلیل ارتباط زیاد با افراد غیر ایرانی خیلی دوست دارم که اسلام را به این عزیزان غیر مسلمان معرفی کنم حالا شما چه پیشنهادی دارید از کجا شروع کنم البته اطلاعات دینیم هم بد نیست البته برای این جور کار ها میدونم که میبایس خیلی مسلط بود
همچنین اگر کتابی را مفید میدانید لطفا معرفی کنید؟


با سلام و تشکر
در پاسخ پرسش شما با توجه به اين رويكرد كه خود حضرتعالي قصد انجام چنين رسالت الهي را داريد بهره مندی شما از معرفت و شناخت قابل قبول در مورد حقیقت اسلام و دستورات او و بخصوص در مورد جهان بینی کلان اسلامی بسیار ضروری است، مگر انکه در نقش یک واسطه برای انتقال دیدگاه کارشناسان اسلامی به این افراد ظاهر شوید که باز چندان کار آسانی نخواهد بود.
در هر حال توصیه می کنیم سعی کنید مطالعات دینی خود را بخصوص در این امور بنیادین و مبنایی بسیار جدی تر و عمیق تر بنمایید و سعی در تقویت اندیشه دینی خود از طریق منابع مختصر و مفید داشته باشید .
در عین حال در مسیر هدایت دیگران با وجود این توانایی و قدرت اولیه به چند نكته اشاره مي شود:

۱. در مواجهه افراد غير مسلمان با دين اسلام ،اولين نمودي كه دين اسلام براي آنها دارد، اخلاق و منش و رفتار عملي شما به عنوان فردي معتقد به اسلام مي باشد كه تاثير حسن رفتار شما به مراتب از دعوت زباني بيشتر و با نفوذتر خواهد بود، و راه را براي پذيرش مطالب علمي و عقلاني و منطقي شما هموار مي سازد،امام صادق (ع) مى فرمايند: «كونوا دعاة الناس باعمالكم و لا تكونوا دعاة بالسنتكم (۱) مردم را با عمل خود به نيكيها دعوت كنيد نه با زبان خود.»

۲.در ابتداي امر فقط به تبيين جهان بيني اسلام، نگرش اسلام به جهان پيرامون و ايدئولوژي اسلام جهت هدايت انسان پرداخته، اگر از پیروان ادیان آسمانی اند به نگاه مثبت اسلام به این ادیان و پیامبران آن ها بپردازید و سعي كنيد با تكيه بر مشتركات اديان الهي نظير اعتقاد به خدا و معاد باوري و... ( همه پیامبران از جانب خدا آمده اند و محتوای دعوت همه آنها یکی است و آن این است که جز خدا را نپرستید و کسی را شریک او قرار ندهید
( آیاتی از سوره مریم نظیر آنچه ملمانان برای نجاشی خواندند – کلمه سواء بیننا و بینکم – لا نقرق بین احد من رسلک – در مورد مبدا که همه ما از خاک آفریده شده ایم – و همه به سوی خدا باز میگردیم)

بدون اهانت یا تعریض و کنایه به سایر ادیان موجود و بدون اشاره به انحرافات احتمالی در اين اديان در طول تاريخ ،صرفا نظر این افراد را به وجود يك دين الهي ديگر شبيه به ادیان پیشین به نام اسلام جلب نمائيد، و ايشان را نسبت به تحقيق در مورد آن كنجكاو نمائيد. در اين مرحله هرگز عجله لازم نيست و چه بسا عجله بی مورد صداقت و حسن نيت شما را براي این افراد با ترديد مواجه سازد.
۳.پس از اين مرحله مي توانيد نگاهي مقايسه اي بين آموزه هاي دين اسلام و ساير اديان الهي بخصوص دین مخاطب خود داشته باشيد. اما فراموش نکنید این مقایسه نبايد به گونه اي باشد كه نوعي اهانت و تحقیر سایر ادیان در آن تلقي شود و در مخاطب نوعی حساسيت ايجاد نمايد. اصولا رویکرد کلی شما باید تمرکز بر تنوع و جامعهیت آموزه های دین اسلام و دیگر نکات قوت این دین باشد نه نقاط ضعف و اشکالات دیگر ادیان و در این باره بهترین شیوه بدون بحث و جدال ارائه کتاب چه های مختصر در مورد اسلام و بزرگان این دین و آموزه های آن خواهد بود.
در عين حال كيفيت دقيق و زمان لازم براي طي اين مراحل با توجه به احوالات و ميزان پذيرش فرد مقابل و ميزان اعتماد ايشان به شما ،متفاوت خواهد بود، در نهايت به اين نكته همواره در مواجهات خود با ايشان توجه داشته باشيد كه اصل هدایت تنها به دست خدای متعال است. وظیفه ما در این زمینه تنها ارائه دین به صورت صحیح و مطابق با موازین می باشد. آماده سازی قلوب نسبت به ایمان و پذیرش آن ، امری است که از دست انسان خارج است و مختص به خدای متعال می باشد. حتی خود پیامبران الهي نيز در آن حقيقتا جز فراهم نمودن زمينه مناسب نقشي نداشتند. (۲)
برای دسترسی به برخی منابع مناسب در این زمینه از این سایت ها که چند زبانه هم می باشند،مي توانيد استفاده کنید:
http://www.balaghah.net/
http://quran.al-shia.org/
http://www.erfan.ir/
http://www.noorsoft.org/ ( به پایگاه های زیرمجموعه این پایگاه اینترنتی مراجعه کنید.)
http://noorlib.ir/dlview/
www.nasimemotahar.com
پي نوشت ها:
۱. علامه مجلسي، بحارالانوار، الوفاء بيروت، ۱۴۰۴ق، ج۵، ص ۱۹۸.
۲. بقره (۲) ، آیه ۲۷۲؛ رعد (۱۳) ، آیه ۲۷؛ نحل (۱۶)، آیه ۳۷و ۹۳؛ حج(۲۲)، آیه ۱۶.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید